Створення Rooh, частина 1
Як я розробляла неймінг для новоствореної волонтерської організації
Стаття написана українською та англійською. Англійська версія вийде відразу після української. Тож у вас буде можливість обрати, яку версію вам легше читати.
Про що це все
Rooh — це молода некомерційна організація, де я виступаю в ролі бренд-менеджерки, візуальної дизайнерки та креативної директорки. Згадування лише ролі бренд-менеджерки, можливо, було б достатньо, але я не впевнена, що під цей термін підпадає все, що я роблю в рамках проєкту.
Все почалося з дзвінка моєї колишньої колеги, яка попросила мене приєднатися до волонтерської спільноти в ролі дизайнерки. (Однак це не обмежилося цим, і я отримала більше обов’язків.) “Спільнота” вже складалася з кількох людей (приблизно 15, я думаю), яких об’єднувала одна ідея — зберігати та просувати українську культуру в засобах масової інформації шляхом створення цікавих та сучасних соціальних, культурних, освітніх та історичних проєктів. Дісклеймер: громадська організація не займається політикою.
Нині наша культурна та медіа-сфера страждають від інформаційної війни з Росією. Дуже важливо зберігати та просувати нашу культуру (а наша мова є основою нашої культури). Наприклад, частина контенту українською мовою на YouTube жалюгідна. І так по всьому Інтернетові.
Усі люди в спільноті є ІТ-спеціалістами — розробниками, дизайнерами, копірайтерами. Усі вони працюють віддалено, бо живуть у різних країнах. Проєкти цифрові — поки назвемо їх “веб-сайтами”, тому що я буду детально розповідати про деякі з них трохи пізніше. Організація буде представлена, в першу чергу, на веб-платформі.
Однак її потрібно було якось назвати, щоб принаймні створити айдентику. Пізніше спільнота отримала сторінки в соціальних мережах, веб-сайт із власним доменним ім’ям та інші елементи маркетингу, з якими можна гратись досхочу. Отже … мені довелося почати з назви.
В пошуках імені
Я вже займалася неймінгом, але цей проєкт був для мене настільки важливим, і я хотіла проявити себе, що трохи нервувала. З чого мені почати? Я знала декілька варіантів, які використовували мої товариші по команді до мого виходу на сцену, всі вони обертались навколо «спільноти» та «освіти». Тож я знала, у якому напрямку мені слід рухатися.
Ще один важливий момент — я разом з командою заповнила бриф, тому я знала подробиці проекту (спільнота і є проєктом у цьому контексті). Ось що було написано у брифі (уривок):
Мета — створити платформу для професіоналів в різних ІТ-галузях (UX, dev), які зможуть ОДНОЧАСНО працювати над багатьма різними проєктами, пов’язаними з українською культурою (вони створюватимуть команди).
Ціннісні пропозиції — емоційні — люди відчувають себе частиною чогось важливого, нового.
Тональність— емоції , що виникають— готовність до змін, почуття гордості, готовність допомогти, стати частиною…атмосфера патріотична, смілива, непокірна, розумна, натхненна, голосна, доблесна, душевна.
Окей, зрозуміло. Ці нотатки дали мені підказку щодо назви — це має бути щось дуже українське, дуже звичне і зрозуміле для нашого народу, щось, що спричинить емоційний відгук.
Я розпочала дослідження. Перш за все, я відтворила образ нашої спільноти у себе в уяві, знайшла декілька українських орфографічних словників та почала їх просто читати (буквально, слово за словом). Це виглядало так:
Я записала слова, які, на мою думку, найбільше підходять:
Насправді — це занадто багато. Я не могла зробити презентацію з такою кількістю опцій— зазвичай я роблю A / B версію. Пояснення просте — клієнт не повинен втратити інтерес через надто великий обсяг інформації. У цьому випадку мені не вдалося вибрати два, я обрала шість натомість. Я намагалася підібрати слова, які мали різне емоційне забарвлення, і подивитися, що про це думають мої товариші по команді.
Отже, ці слова: течія, промені, синтеза, рух, промова, новотвір.
Презентація назв
Для кожного імені я зробила по 4 слайди (24 слайда на 6 імен). Структура складалася з візуалізації + назви (зазвичай це фото, яке представляло настрій цього поняття), мудборд зі словами (можна вважати це синонімічним рядом), символів, які можуть представляти ім’я, та деяких фото / зображень, щоб підкреслити ефект. У статті я повторю структуру.
Опція 1 — Течія
Отже, почнемо із мудборду слів. Це: кров, походження, потік, Україна, культура, природа, технологія, код культури, річка життя, спадщина, невимушеність, мистецтво, історія.
Символи для позначення назви:
Ще на початку нашої дискусії щодо назви, поняття “дерево” згадувалося кілька разів. Я вирішила, що річка набагато цікавіша — вона скрізь прокладає свій шлях, може руйнувати каміння — такі характеристики добре відповідають українському менталітету. Вени означають, що наша культура в нашій крові, в нашій історії, у нашій спадщині. Символ із судинами трохи моторошний, беручи до уваги той факт, що я серйозно думала про судини / руку в якості логотипу (звичайно, стилізованого).
Настрій імені і традиційний, і сучасний водночас. Річка життя пов’язує всіх нас — мертвих і живих, щоб ми внесли в неї вклад, плекали її та пам’ятали.
Опція 2 — Промені
Слова настрою: значення, освіченість, навчання, сенс, розум, спокій, сонце, надія, видатні люди, вічність, культура, історія.
Символи для позначення імені:
Сонячні промені означають, що все буде добре. Надія є. Це узгоджується з ідеєю, що там, де є культурний фундамент, завжди буде надія.
Сонце — найдавніший символ, відомий людям. Не треба говорити про його велич. Тут ми маємо гру слів, “значення/meaning” — ми про це. Про правду. Сенс.
Настрій надихаючий, сміливий, патріотичний. Подібно до сонячних променів, ми освітлюємо правду і доносимо її до людей.
Опція 3 — Синтеза
Слова настрою: група людей, щось нове, сучасність, натхнення, потік, освіта, мистецтво, культура, елегантність, література, історія.
Символи для позначення імені:
Ця назва представляє синтез старих і нових елементів культури, союз людей, які творять і навчаються.
Інші слова для опису поняття: художній, розумний, освічений. Відчуття, яке викликає концепція, — це “спокійне натхнення” — як коли ви бачите сонячні промені в художньому музеї — вони несуть нові думки, ідеї, натхнення.
Опція 4 — Рух
Слова настрою: сила волі, повстання, дія, нація, зміни, говорити голосно, разом, творити історію, протестувати, люди.
Символи для позначення імені:
Ця концепція стосується сили людей, які зібрались разом, щоб змінити історію — але цього разу — на спеціально підготовленій для цього платформі. Вони сміливі, могутні та працьовиті.
Настрій, так само, як і український менталітет — вольовий, сміливий, доблесний і душевний. Зображення, які ви бачите вище, репрезентують рухи, дії та зміни.
Опція 5 —Промова
Слова настрою: історія, говори голосно, розкривати правду, хоробрість, зухвалість, мова, освіта, мовлення, культура, звернення до людей.
Символи для позначення імені:
Нам є, що сказати. Ми не будемо мовчати. Ми доблесні і сміливі.
Допитливість, інтерес, натхнення — саме це має викликати концепція. Разом з почуттям глибокої гордості за свою країну та історію.
Опція 6 — Новотвір
Слова настрою: працювати разом, творити разом, сила творіння, культура, група людей, мистецтво, історія, старе та нове, елегантність, література, чистота, нові висоти.
Символи для позначення імені:
Концепція описує групу людей, які об’єдналися, щоб зберегти та підтримати свою унікальну культуру та створити нові сенси всередині своєї культури.
Картинки, які ви бачите, відображають чуттєву частину концепції: свободу створювати абсолютно будь-що без будь-якого страху. Синє небо, сонячні промені, друзі, які вас підтримують, надихають.
Обранець
Важко було підібрати назву. Команді сподобались всі імена, тому найкращий варіант був обраний шляхом опитування, яке ми провели в Slack. “Рух” переміг. Разом ми вирішили, що це найкращий вибір — він зображує все, чим ми збираємось бути. Йдеться про наш рух, нашу команду, нашу силу та дух змін.